Лікуємо хелікобактер чи ні? Як його позбутись? На що звернути увагу першочергово?
Давайте розглянемо ці питання …
Helicobacter pylori – це грамнегативна бактерія, яка відноситься до умовно – патогенної флори. «Умовно» означає, що в нормі Helicobacter pylori не приносить жодної шкоди, а навіть приносить деяку користь, до прикладу, знижує ризик розвитку алергічної реакції ! (Здивовані ?)
Однак якщо кількість Helicobacter pylori збільшується, розвивається запальний процес слизової шлунку – гастрит.
При довготривалому перебігу гастрит переходить у фазу атрофії, ознаками якої є низька кислотність, синдром надлишкового бактеріального росту в тонкому кишківнику, порушення засвоєння заліза, В12, магнію, цинку та кальцію.
“Чим це небезпечно?” – запитаєте ви
??Атрофічний гастрит може перерости в метаплазію шлунку, яка в свою чергу може малігнізуватись в онкологічний процес
??Складність ситуації полягає в тому, що симптомів цієї патології мало! Вони є не специфічними, пацієнтів не бентежить гострий біль, і все, перераховане вище можна пропустити (що дуже часто зустрічається в клінічній практиці)
??Тому, якщо ваші родичі першої лінії в молодому чи середньому віці хворіли на онкологію шлунку, проведіть обстеження на Helicobacter pylori і, у випадку наявності агресивних штамів, потрібно провести її іррадикацію (знищення). А згодом включити обстеження на Helicobacter pylori в щорічний профілактичний огляд.
Найбільш достовірна діагностика на Helicobacter pylori:
?? визначення сумарних антитіл до антигенів Helicobacter pylori
?? антитіла класу IgG, IgM до Helicobacter pylori
?? ФГДС з біопсією слизової шлунку
На що звертаємо увагу?
Розвитку Helicobacter pylori передує: погане перетравлення їжі, важкість і не інтенсивні болі в ділянці епігастрії, порушення стільця, вздуття та метеоризм, білий наліт на язиці.
Головна профілактика розвитку Helicobacter pylori – підтримання правильної кислотності шлунку.
Будьте здорові!
Підготував лікар-гастроентеролог Наталія Сливка