Саме вона розподіляє «адреналінову енергію», призначає швидкість обміну речовин, керує жіночими гормонами. Саме від неї залежить, чи будете ви оптимістично дивитися на життя або ж вам відводиться роль скиглія.
Щитоподібна залоза – це одна із залоз внутрішньої секреції, що відповідає майже за весь організм. Тиреоїдні гормони підтримують роботу головного мозку, серця, м’язів та кісток, репродуктивної системи, стимулюють обмін речовин.
Захворювання щитоподібної залози можна умовно розділити на хвороби з порушенням функції щитоподібної залози, при яких змінено гормональний фон, і хвороби з порушенням її структури. Хвороби з порушенням функції щитоподібної залози протікають з підвищенням або пониженням вироблення гормонів. Ознаки підвищеної функції щитоподібної залози (гіпертиреоз):
- дратівливість, підвищена стомлюваність, безсоння;
- постійне відчуття голоду, втрата ваги, діарея;
- пітливість, сильна посіченість волосся, ламкість нігтів;
- тремтіння пальців рук, повік, витрішкуватість.
Ознаки зниженої функції щитоподібної залози (гіпотиреоз):
- втрата апетиту, збільшення ваги, запори;
- суха, схильна до лущення шкіра, рідке і тонке волосся, деформовані нігті;
- перебої в роботі серця, уповільнений пульс, знижений артеріальний тиск;
- набряки обличчя, кінцівок, мерзлякуватість, зниження слуху.
Захворювання зі зміною структури щитоподібної залози зустрічаються набагато частіше, ніж з порушенням її функції. Це збільшення залози, формування в ній вузлів або кіст (наповнених рідиною порожнин).
Сучасним методом діагностики структурних змін щитоподібної залози є ультразвукове дослідження цього ендокринного органу. Визначення розмірів щитоподібної залози на дотик (пальпація) далеко не завжди відображає реальний її розмір. Якщо при ультразвуковому дослідженні з’ясовується, що об’єм залози збільшений рівномірно (у жінок більше 18 мм і в чоловіків більше 25 мм), то говорять про дифузне збільшення залози, або дифузний зоб. При нормальній або збільшеній щитоподібній залозі з наявними в ній вузлами діагностується вузловий зоб.
Найчастішими причинами ураження щитоподібної залози є нестача йоду (гіпофункція залози) та стрес (гіперфункція залози). Нестача йоду може призвести до розвитку такого захворювання, як йододефіцитний (ендемічний) зоб – компенсаторне збільшення щитоподібної залози, яке розвивається внаслідок йодної недостатності в людей, що проживають в йододефіцитних регіонах (30% населення планети, в тому числі й Україна).
У разі виявлення вогнищевих утворень в ділянці ЩЗ слід провести такі обстеження:
1. Оцінка функціонального стану ЩЗ – визначення рівня ТТГ.
2. Виключення медулярної карциноми – визначення рівня кальцитоніну.
3. Виключення долучення до процесу прищитоподібних залоз – ПТГ, Са++.
- Діагностика наявності аутоімунного процесу – дослідження АТПО.
Лікар з ультразвукової діагностики Ольга Клубова