Сучасна медицина неможлива без діагностики. А діагностика – без аналізів. Система охорони здоров’я відводить клініко-лабораторним методам ключову роль у діагностиці багатьох захворювань і важких фізіологічних станів. Тому ринок лабораторних послуг є висококонкурентним на сучасному етапі і це примушує нас шукати різні шляхи підвищення ефективності та якості своєї діяльності. Проблеми, з якими доводиться стикатися, є типовими для більшості українських лабораторій: людський фактор, дефіцит кваліфікованих кадрів, високі витрати, складне управління, а також нормативно-технічна документація і вимоги, які постійно змінюються. Всі ці проблеми можна вирішити шляхом створення системи якості лабораторії, над якою ми тепер активно працюємо та впроваджуємо у своїй діяльності.
Одним із найбільш відповідальних помічників у цій системі якості в «Медико-діагностичному центрі «Доля», зокрема в клініко-діагностичній лабораторії закладу, є автоматизація медичної інформаційної системи на базі спеціалізованого програмного забезпечення «TERRA LAB» від «ТерраЛаб Ай Ті», функціонал якої підтримує вимоги ДСТУ ISO 15189:2015.
«TERRA LAB» – це програмне забезпечення, яке дало змогу на сучасному рівні автоматизувати рутинну роботу медичного персоналу шляхом упровадження електронної медичної документації, карт амбулаторних хворих, виписок, медичних висновків, результатів діагностичних досліджень різних підрозділів закладу: лікувально-профілактичного, допоміжного спеціалізованого та діагностичного. Цей процес супроводжувався суттєвими змінами в нашій медичній практиці, особлива увага була пов’язана з підготовкою медичних працівників. Разом з фахівцями «ТерраЛаб Ай Ті» була також проведена велика робота щодо адаптації до потреб саме нашої лабораторії та медичного центру в цілому.
Ця система працює завдяки двом взаємозалежним компонентам: апаратному та програмному. Апаратний комплекс – це локальна комп’ютерна мережа з 15-ма автоматизованими робочими місцями, які оснащені принтерами, сканерами, а також програмними продуктами, що безпосередньо забезпечують їхнє функціонування та злагоджену роботу. А програмний компонент – це, власне, і є спеціалізований програмний продукт «Терра», що працює на базі апаратного компонента і забезпечує роботу автоматизованої медичної інформаційної системи.
Упровадження програмно-апаратного комплексу дало можливість забезпечити синхронно точну та якісну роботу всіх підрозділів центру, а саме: реєстратури, лабораторії, статистики, процесами керування запасами, керування персоналом, управління документами, архівом, номенклатурою, базою пацієнтів тощо. Суттєвими факторами при реєстрації зразків є час та коректність внесення інформації та оформлення документів. Дуже багато уваги було приділено процедурам автоматичного заповнення даних про пацієнта та контролю інформації. Внаслідок роботи з ТерраЛаб суттєво скорочено час на реєстрацію зразків та забезпечено належний контроль за коректністю занесення інформації. Він дозволив підвищити ефективність і продуктивність роботи медичного персоналу шляхом створення максимально цифрового робочого середовища, забезпечення високої якості обслуговування пацієнтів, скорочення кількості медичних помилок, оперативного забезпечення лікарів потрібною інформацією для прийняття правильних рішень. Це цілий програмно-технічний комплекс, що готує і забезпечує процеси збирання, зберігання й обробки медичної інформації, а також проводить бекапування (копіювання зі збереженям) бази даних.
У нашій клініко-діагностичній лабораторії використовується спеціалізоване програмне забезпечення – ЛІС – лабораторна інформаційна система, яка призначена для повної автоматизації роботи діагностичної лабораторії, починаючи від забору біоматеріалу до видачі електронного бланку з результатами аналізів. Гнучка система звітності дозволяє в будь-який момент отримати необхідну інформацію про поточний стан виконання досліджень, статистику проведених досліджень та їх результати в динаміці.
Дослідження зразків біоматеріалу – це складний процес, що потребує постійного контролю на всіх етапах: відбору, ідентифікації, реєстрації зразків, передачі в лабораторії, оформлення звітів та видачі результатів. Цей контроль забезпечується завдяки лабораторному функціоналу, який логічно об’єднує між собою різноманітні функції, завдання, діалоги, звіти та перетворює їх у єдиний виробничий лабораторний процес. Преаналітика забезпечується реєстрацією направлень на лабораторні дослідження з фіксацією дати та часу, реєстрацією дозамовлень, можливістю відмічати термінові дослідження, формуванням етикеток зі штрих-кодом для маркування біоматеріалу, розрахунком планової дати готовності результату по кожній позиції замовлення, фіксацією факторів неможливості виконання досліджень по біоматеріалу тощо. Робота з аналітичним обладнанням проводиться через систему Analyzer Manager, яка автоматизує виконання індивідуальних замовлень, вивантаження результатів аналізів, отримання додаткової інформації до результатів, технічного стану аналізаторів тощо. Постаналітичний етап, контроль якості, лабораторна статистика, управлінський функціонал забезпечуються великою низкою можливостей та переваг, які є вагомими для системи управління медичною лабораторією.
Сучасність вимагає від лабораторії стандартизації всіх процесів і уніфікації підходів при виконанні лабораторних досліджень для гарантованого отримання точних, своєчасних і відтворюваних результатів. Тому спеціальне штрих-кодування, обробка даних, інтеграція та обмін даними з автоматичними аналізаторами – все це не майбутнє сучасної лабораторії, а теперішнє, яке заслуговує на визнання та респект!
Підготувала співзасновник “Медико-діагностичного центру “Доля”, керівник клініко-діагностичної лабораторії Адріана Рішко