Парвовірус В19 – це інфекційне захворювання, яке викликається патогенним для людини ДНК-вірусом із сімейства парвовірусів. Парвовірус В19 розмножується в еритроїдних клітинах-попередниках і викликає їх загибель. Залежно від гематологічного та імунологічного статусу хворого клінічна картина зараження може варіюватися в широких межах: від безсимптомної 20-50% до специфічної клінічної картини.
Ризик зараження підвищується в осінньо-зимовий період. Може бути безсимптомний або малосимптомний перебіг, тому до вагітності важливо визначити антитіла до парвовірусу В19. Якщо антитіл немає, слід щомісячно проводити дослідження IgM з метою виявлення інфікування під час вагітності.
Шляхи передачі збудника зумовлюють можливість виникнення патології вагітності та плода, ризик інфікування немовлят, дітей та дорослих. Так, при інфікуванні серонегативних жінок під час вагітності у 30–50% випадків виникає ризик переривання вагітності та внутрішньо-утробного інфікування плода. Внаслідок інфікування парвовірусом В19 у пацієнтів з супутніми порушеннями системи кровотворення з’являються важкі гематологічні ускладнення (наприклад, транзиторний апластичний криз). У ревматологічній практиці майже 80% випадків артриту в дорослих пов’язують з парвовірусом В19. Вважають, що В19 парвовірусна інфекція відіграє певну пускову функцію у розвитку хронічного поліартриту та хвороби Шенлейна–Геноха.
Таким чином, ПВІ є однією з інфекцій, яка може негативно впливати на перебіг вагітності, зумовлювати розвиток патології плода. І хоча інфікування жінки, трансплацентарна передача та виникнення патології плода не є стовідсотково фатальним, сучасний рівень розвитку медичної науки зумовлює доцільність уважного ставлення до В19 як до одного з можливих чинників виникнення перинатальної патології. Доцільним було б введення в Україні системи скринінгу вагітних для своєчасного виявлення цієї інфекції та вироблення адекватної стратегії ведення вагітності.
Сьогодні з клінічними проявами В19-парвовірусної інфекції мають справу лікарі різних спеціальностей. Тому проблема набула медико-соціальної актуалізації та перебуває у сфері наукових інтересів лікарів загальної практики – сімейної медицини.
Для того, щоб впевнитись, що вам не загрожує ця інфекція та її наслідки, ви можете здати профілактичний аналіз на визначення антитіл до Parvovirus B19 у нашому медичному центрі. А саме, аналіз крові на виявлення антитіл: IgG – 220 грн, IgM – 220 грн, ПЛР-діагностику – 240 грн (кров, слина, ротоглотковий зішкріб).
Підготовка:
– здача крові натщесерце. У день дослідження допустиме вживання невеликої кількості води;
– за 6 — 12 годин до дослідження слід виключити прийом алкоголю та їжі, куріння, обмежити фізичну активність;
– виключити прийом ліків (якщо відмінити прийом ліків неможливо, необхідно проінформувати про це лабораторію);
– взяття ротоглоткового зішкрібу та слини проводиться натщесерце або через 2–4 години після їжі, а також перед взяттям матеріалу слід прополоскати рот кип’яченою водою.
Будьте уважні до свого здоров’я!