Цукровий діабет
Як відомо, цукровий діабет – це захворювання, основним симптомом якого є стійке підвищення цукру в крові. Більшість знає про існування цієї недуги і що існують два типи цукрового діабету.
Чому ж порушую цю тему? Донедавна вважалося, що в дітей може бути виключно діабет 1-го типу, а 2-го – лише в дорослих. Але зараз чим далі частіше 2-й тип цукрового діабету діагностують у дітей, тому маємо розуміти, що це таке і що з цим робити.
Звідки ж береться цукор у наших судинах? З їжі, що містить вуглеводи. Коли вуглеводи потрапляють в організм, піднімається цукор у крові, і якщо все в нормі, то підшлункова у відповідь виділяє гормон – інсулін. Інсулін «бере» молекули вуглеводів із крові та «несе» їх до наших клітин у вигляді енергії (знаємо, що вуглеводи – це наша енергія). Коли клітинки підшлункової, які виробляють інсулін, гинуть (і це клітини, які не відновлюються!), то більше нікому цей гормон виробляти. Вихід один – уводити інсулін за допомогою ін’єкцій. Так виникає діабет 1-го типу. Профілактики такого захворювання немає.
Але є також діабет 2-го типу. Тут механізм захворювання інший. При такому діабеті інсулін виробляється абсолютно в достатній кількості, але клітинки організму до нього нечутливі, тобто ті «енергетичні» молекули в наші клітини не можуть потрапити. Вони залишаються в крові, тим самим піднімаючи наш рівень цукру. Цьому захворюванню сприяє надлишкова вага та ожиріння. 80% цукровому діабету 2-го типу можна уникнути, якщо постійно слідкувати за рівнем спожитих вуглеводів, займатися спортом, споживати корисну їжу, контролювати вагу.
Коли ми думаємо про щось солодке, зазвичай уявляємо шоколадні цукерки, печиво, тістечка чи шматок торта. Але багато цукру може бути і в таких продуктах, які хибно вважають цілком здоровими та навіть корисними. Дійсно, основним джерелом доданих цукрів є підсолоджені безалкогольні та фруктові напої, цукерки, торти, печиво, пироги, вафлі, молочні десерти (морозиво, підсолоджене молоко) тощо. Але значна частка цукру, який ми споживаємо, може «ховатися» в перероблених харчових продуктах, які солодощами зазвичай не вважаються. Серед них:
– Солодкий йогурт:
На перший погляд, йогурт «зі злаками чи ягодами» здається поживною і корисною їжею. Проте в одній його склянці в середньому міститься 15-20 грамів цукру, а півлітрова упаковка перевищує максимальну денну норму цукру в кілька разів. Така користь дуже сумнівна.
– Консервовані фрукти:
Овочі та фрукти мають входити до щоденного раціону. Але завжди краще з’їсти свіжий фрукт, ніж його консервований аналог. Одна банка таких фруктів містить близько 20 грамів цукру. А консерви на основі суміші кукурудзяного сиропу можуть додати до денної норми 200 зайвих калорій.
– Салатні заправки:
Салатна заправка може містити не лише насичені жири, надмірну кількість солі та консервантів, але й цукор. У середньому у двох столових ложках готового соусу для салату міститься від п’яти до десяти грамів цукру.
– Кетчуп:
Столова ложка кетчупу містить чотири грами цукру – більше, ніж печиво з шоколадною стружкою. Тож перш, ніж додавати кетчуп до м’яса або картоплі, зважайте, що чверть того, що знаходиться в пляшці, складає цукор. Навряд чи це стане корисним доповненням до обіду.
– Сухі сніданки:
Перед тим, як отримати «швидкий заряд енергії», варто пам’ятати, що вміст тарілки з пластівцями приблизно наполовину складатиме цукор. У середньому в 100 грамах міститься близько 17-20 грамів цукру, залежно від додаткових інгредієнтів сухого сніданку (глазурі, шоколадних крихт тощо).
З цукром жартувати не бажано. Його надмірне споживання протягом тривалого часу призводить до набору ваги та збільшує ризик ожиріння, проблем із зубами та підвищення ризику появи серцево-судинних хвороб, цукрового діабету та деяких видів раку. Від солодкого страждає мікрофлора кишківника, а харчування солодощами замість повноцінних прийомів їжі може створити нестачу вітамінів, мікроелементів та поживних речовин в організмі.
Підготувала лікар Вікторія Бучок