Захворювання серцево-судинної системи набули такого масового характеру, що їх справедливо називають епідемією ХХІ століття.
За оцінками Всесвітньої організації охорони здоров’я, щороку у світі від серцево-судинних захворювань помирає понад 17,5 млн. людей. У середньому, кожні три хвилини помирає одна людина. Це більше, ніж разом від усіх видів раку, туберкульозу, СНІДу.
Серед населення спостерігається низький рівень обізнаності з факторами ризику і практичних знань про те, що робити у випадку серцевих нападів.
Здорове серце – це не лише наука, а й мистецтво жити, це, насамперед, свідомий вибір способу життя.
Кардіологічні товариства, фонди, клініки закликають громадськість до здорового способу життя, щоб зменшити вплив основних факторів ризику, серед яких, зокрема, незбалансоване харчування, гіподинамія, паління.
Наразі серцеві патології щороку забирають життя понад 160 тис. українців. До цього призводить несприятлива екологічна ситуація, старіння населення, медична некомпетентність пересічного громадянина, легковажне ставлення до здоров`я, недоступність найсучасніших методів діагностики та лікування широкому загалу.
Основними медико-соціальними проблемами в кардіології є зростання захворюваності та збільшення найбільш соціально значущих хвороб системи кровообігу: атеросклерозу, артеріальної гіпертензії, ішемічної хвороби серця; висока первинна інвалідизація, спричинена цими хворобами, висока смертність хворих працездатного віку, зменшення тривалості життя.
За оцінками фахівців, здоров`я на 50% залежить від власного вибору людини – способу життя, на 20% – від стану зовнішнього середовища, на 20% – від соціально-економічних факторів, на 10% – від організації медичної допомоги.
Щороку в Україні 6 із 10-ти смертей спричинені саме серцево-судинними захворюваннями. Смертність через них у віці 35-50 років у чоловіків у 3,6 разів вища, ніж у жінок цього віку, що пов`язано з такими поширеними факторами ризику, як нездорове харчування, малорухомий спосіб життя, паління.
Населення не перевіряє, не контролює артеріальний тиск та навіть не знає показники свого артеріального тиску, не вживає вчасних заходів для нормалізації артеріального тиску й профілактики серцево-судинних захворювань. Велика кількість людей (до 25-50%) живе і не знає, що у них артеріальна гіпертонія, тобто коли артеріальний тиск підвищується до 140/90 мм рт.ст. Інколи артеріальну гіпертензію називають ще “тихим убивцею”, оскільки вона підкрадається непомітно і наносить неочікуваний удар – уражає “органи-мішені” (серце, мозок, очі, нирки) і може ускладнюватись інсультом або інфарктом міокарда. Існує так зване “правило половини”, тобто половина населення хворіє і лише половина з них знає про свій підвищений тиск, половина з них лікується і лише половина з останніх ефективно лікується.
Профілактика та лікування хвороб системи кровообігу мають бути комплексними.
Нераціональне харчування з надмірною калорійністю є визначальним у виникненні надмірної ваги тіла, порушень жирового обміну, сприяє прогресуванню діабету ІІ типу. Надлишкова вага та ожиріння (особливо абдомінальне, коли жир відкладається в ділянці живота) призводить до того, що середній вік виникнення інфаркту міокарда знижується на 4-8 років. Раціон харчування має складатися з різноманітних продуктів переважно рослинного походження, щоденна норма овочів та фруктів, бажано свіжих – не менше 400 г, питома вага жирів не повинна перевищувати 30% добової калорійності. Більшість жирів має бути представлена рослинними оліями. Жирне м`ясо та м`ясопродукти бажано замінити квасолею, рибою, птицею. Потрібно вживати молоко та молочні продукти з низьким умістом жиру та солі. Взагалі, вживання солі на добу має бути скорочене до 4-5 г, включно з сіллю, яка міститься в готових продуктах. Якщо б кожна людина з`їдала на пів чайної ложки солі менше, то смертність від інсультів могла б знизитись на 20%, а від серцево-судинних – хвороб на 15%. Доза алкоголю в перерахунку на чистий етанол не повинна перевищувати 20-30 г для чоловіків (відповідає 50-60 мл горілки, 200-250 мл сухого вина або 500-600 мл пива) та 10-20 г – для жінок. Готувати їжу бажано на пару, її варка, тушкування, випікання допомагає зменшити кількість доданого жиру.
Тютюнопаління (куріння) – ще один фактор виникнення гіпертензії та її ускладнень, який можна усунути. Речовини, що входять до складу цигарок, у тому числі й нікотин, викликають постійний спазм артерій. Це викликає підвищення тиску в них, від гіпоксії страждають різні тканини й органи. Якщо в організмі має місце виражений атеросклероз, навіть незначне звуження артерій може призвести до судинної катастрофи. Пасивне паління несе таку ж загрозу здоров`ю, як і активне. Ризик розвитку інфаркту чи інсульту починає знижуватись одразу ж після припинення вживання тютюнових виробів, а через рік може становити 50%.
Регулярна фізична активність (мінімум протягом 30 хвилин щоденно) є необхідною для підтримання здорового стану серцево-судинної системи. Окрім того, фізична активність протягом 1 години кілька разів на тиждень сприяє підтримці нормальної ваги.
Здоровий спосіб життя, а також знання та контроль трьох основних показників дозволить попередити виникнення та контролювати перебіг серцево-судинних захворювань:
- знайте свій кров`яний тиск та систематично його перевіряйте;
- знайте свій рівень цукру в крові та при наявності цукрового діабету постійно його контролюйте;
- знайте свій рівень ліпідів у крові, контролюйте рівень холестерину за допомогою дієти або необхідних препаратів.
А в цьому Вам допоможуть фахівці, у першу чергу сімейні лікарі, які обстежать Вас, а в разі необхідності, скерують до лікаря кардіолога.
Намагайтесь виконувати вказівки лікаря при призначенні лікарських препаратів, приймайте їх регулярно, суворо дотримуючись рекомендованих доз, не приймайте “сусідські” ліки. Лікар враховує рівень артеріального тиску, частоту пульсу, зміни з боку “органів-мішеней”, побічні дії препарату, протипокази при певній супутній патології, індивідуальну переносимість. Сам пацієнт цього врахувати не може, тому не займайтесь самолікуванням і не керуватись порадами знайомих.
Особливу увагу зверніть на немедикаментозні методи лікування. Дозвольте ще раз нагадати деякі з них, ті, що найбільш суттєві і в значній мірі залежать від Вас:
- “Взаємна терпимість і любов!”
- “Рух – це життя!”
- “Мінімум алкоголю!”
- “Нормальна вага тіла!”
- “Не курити!”
- “Менше солі!”
Як бачите, наші рекомендації досить прості. Але якщо Ви будете настирливо їх дотримуватись, у Вас є шанс, і немалий, значно поліпшити своє здоров`я і продовжити своє життя.
Міцного Вам здоров`я та довгих років повноцінного життя!
Підготував лікар кардіолог Мирослава Бучок