Коагулограма — оцінка здатності крові до згортання
Дослідження крові є першочерговим діагностичним і доволі інформативним методом, який використовується сучасною медициною для виявлення тих чи інших відхилень у роботі органів та систем людського організму. До цієї групи досліджень входять не лише загальний та розгорнутий аналізи, є також ряд інших. Гемостаз — процес, який відповідає за те, що кров в організмі перебуває в рідкому стані, а у випадку травмування судин — зупиняє кровотечу. Тобто гемостаз забезпечує реалізацію транспортної та захисної функцій крові. Аналіз на згортання крові дозволяє зробити оцінку здатності крові трансформуватися з рідкого стану до тромбу і навпаки. Дослідження засноване на визначенні цілого набору показників. Відхилення від норми будь-якого з них може свідчити про порушення системи гемостазу.
Начало формы
Коагулограма — це комплексний аналіз крові для оцінки гемостазу. Завдяки йому можна своєчасно виявити проблеми системи згортання крові та запобігти виникненню наслідків цих проблем, у першу чергу це кровотечі або підвищене згортання крові.
Складові коагулограми:
– Протромбіновий час (PT)
– Протромбіновий індекс (РІ)
– Міжнародне нормалізоване відношення (МНВ, INR)
– Загальний Фібриноген (Fibrinogen)
– Активований частковий тромбопластиновий час (АЧТЧ, APTT)
– Тромбіновий час (ТТ)
Про що можуть свідчити відхилення від норми показників коагулограми?
Фібриноген — білок плазми крові, синтезується в печінці, під впливом тромбіну перетворюється у нерозчинний фібрин, який становить основу згустку, який згодом утворює тромб. Основна його функція полягає у формуванні тромбу і зупинці кровотечі.
Причинами підвищення рівня фібриногену є запальні, інфекційні та аутоімуннні захворювання, операції, травми, атеросклероз та вагітність.
Протромбіновий час — це час утворення фібринового згустку. Швидкість цього процесу безпосередньо залежить від кількості та якості фібриногену, а також вмісту в крові антикоагулянтів.
Протромбіновий індекс – це відношення часу згортання контрольної плазми до часу згортання досліджуваної плазми, виражене у відсотках.
Міжнародне нормалізоване відношення (МНВ) — це стандарт визначення протромбінового індексу, який не залежить від способу визначення протромбінового часу та чутливості реагентів, які застосовуються для визначення цього показника в лабораторії, і базується на порівнянні показників протромбінового індексу досліджуваної крові із показниками зсідання крові стандартизованих лабораторних тест-систем.
Цей показник застосовується для оцінки стану системи згортання крові, контролю ефективності антикоагулянтної терапії.
Протромбіновий час (PT)
Подовження часу говорить про порушення згортання крові.
Протромбіновий індекс (РІ)
Підвищення показника притаманне для підвищення згортання та тромбоутворення, а зниження — для кровотеч.
Міжнародне нормалізоване відношення (МНВ, INR)
Підвищення рівня характерне для захворювань печінки, дефіциту вітаміну К, спадкового або набутого дефіциту I, II, V, VII, Х факторів згортання крові, механічної жовтяниці, при прийомі таких препаратів антикоагулянтів, як Варфарін і тд.
Активний частковий тромбопластиновий час (АЧТЧ) – час утворення згустку крові після додавання специфічних реагентів.
Коли призначають?
Використовується для діагностики захворювань системи згортання крові, виявлення антикоагулянту червоного вовчака, антифосфоліпідного обміну, передопераційної оцінки ризику розвитку кровотеч, контролю лікування нефракціонованим гепарином.
Підвищення рівня АЧТЧ вказує на схильність до кровотеч.
Показник АЧТЧ має діагностичне значення при підозрі на:
- активацію процесу згортання крові всередині судин;
- гемофілію;
- дісфібріногенемію (синдром проявляється кровотечами помірного характеру, які спричинені травмами чи оперативними втручаннями);
- псевдогемофілію або гіпофібріногінемію (характерні симптоми — підшкірні крововиливи, кровотечі з слизових оболонок).
Тромбіновий час (ТЧ) є показником, який дозволяє оцінювати останній етап процесу, пов’язаного з коагуляцією (згортанням крові), у результаті якого з фібриногену (білок, що є основою для згустка) утворюється фібрин (основа тромбу) після додавання тромбіна й кальцію.
Аналіз на тромбіновий час призначають для:
- визначення дефіциту або дефектності фібриногену;
- моніторингу результатів терапії фібринолітичними або тромболітичними препаратами, гепарином;
- оцінки стану пацієнта при ДВС-синдромі;
- виявлення патології печінки;
- визначення в крові продуктів деградації фібрину/фібриногену;
- у разі мимовільного переривання вагітності.
Тромбіновий час при вагітності підвищений і нормі відповідає показник 18-25 секунд. Також у нормі він більший у немовлят, ніж у дорослих.
У вагітних контроль цього показника дуже важливий, особливо під час прийому лікарських препаратів, які роблять вплив на процес згортання крові. Порушення балансу в цій системі призводить до серйозних ускладнень, симптоми яких можна виявити на ранніх стадіях.
У жінок показники здатності згущуватися схильні до більших коливань, ніж у чоловіків. Вони можуть бути короткочасно знижені при менструації та підвищені під час прийому гормональних препаратів.
Для дітей визначення тромбінового часу обов’язкове навіть перед найбільш незначним оперативним втручанням. Бувають випадки, коли таке лікування неможливе внаслідок підвищеної здатності крові згущуватися.
Коли призначають це дослідження?
Коагулограму призначають під час вагітності, перед операцією, при серцево-судинних захворюваннях, хворобах нирок та печінки, онкологічних захворюваннях, а також для контролю ефективності проведеного лікування.
Якщо вам призначили коагулограму, скористайтеся послугами діагностичного центру «ДОЛЯ». Ми швидко, якісно та за доступну ціну виконаємо цей аналіз.