Лабораторні методи дослідження – важливий етап діагностики захворювань, вони допомагають встановити діагноз та попередити розвиток хвороби. Ось чому сьогодні без лабораторних висновків не може обійтись жоден фахівець.
Аналізи свідчать про стан організму й окремих його систем: кровоносної, нервової, ендокринної, сечовивідної тощо.
У лабораторії не можуть вилікувати хворого, але діагностична інформація допоможе лікареві й пацієнтові прийняти правильні рішення стосовно методів лікування, оцінити їхню ефективність, а в багатьох випадках і запобігти виникненню захворювання завдяки виявленню патології на ранній стадії розвитку.
Отже, своєчасне та якісне проведення лабораторних досліджень у деяких випадках – це питання життя. Такі небезпечні захворювання, як рак, інфекції сечовивідних шляхів, ендокринні патології деякий час не виявляють клінічних ознак, тому лікарі рекомендують хоча б раз на рік профілактично обстежитися, зробити в лабораторії загальний аналіз крові та сечі, визначити рівень глюкози крові. При наявності тих чи інших скарг пацієнту необхідно звернутися до профільного спеціаліста або дільничного терапевта (сімейного лікаря) і, враховуючи їхні рекомендації, зробити більш детальні лабораторні тести. Також дуже важливо при виписці зі стаціонару та тривалому вживанні медикаментів, що потребують лабораторного контролю, не легковажити, а дотримуватися порад лікарів і звертатися в лабораторію для визначення тих чи інших показників з метою контролю ефективності лікування та попередження важких ускладнень хвороби.
Проведення оптимального комплексу лабораторних досліджень дозволяє значно скоротити витрати на лікування важких ускладнень і хронічних форм хвороб. Регулярне, доступне й своєчасне обстеження в лабораторіях дає можливість попередити багато захворювань і реально поліпшити якість життя. Жоден медичний спеціаліст не обходиться без лабораторних даних.
Необхідно наголосити, що висновки лабораторних досліджень надають лікарям понад 50% інформації про стан здоров’я пацієнта й допомагають призначити лікування.
Важливо пам’ятати, що точність результатів аналізів залежить не тільки від кваліфікації фахівців та якості реактивів, але і від того, як пацієнт підготувався до лабораторного обстеження. Так, аналізи крові рекомендовано здавати натщесерце. Деякі біохімічні аналізи потребують за кілька днів перед проведенням дослідження виключити фізичні навантаження, а також дотримуватись дієти – відмовитись від кави, м’яса, печінки, риби. Якщо призначено лікування лікарськими препаратами, то аналіз крові, сечі бажано виконати до початку прийому препаратів чи через 10-14 днів після їх відміни. Не рекомендовано здавати аналізи після фізіотерапевтичних процедур, УЗД, масажу, рефлексотерапії, рентгенографії.
Нехтування правилами підготовки для проходження лабораторних досліджень має безпосередній зв’язок із відхиленнями в їх показниках.
Щоб запобігти хибним результатам, необхідно виконувати поради лікаря та пам’ятати, що цифри аналізів – не є клінічним діагнозом.
Медико-діагностичний центр «ДОЛЯ» має власну клініко-діагностичну лабораторію, у якій проводять широкий спектр досліджень: загальноклінічних, біохімічних, імуноферментних.
Ми працюємо на високоякісній апаратурі, з європейськими тест-системами та реагентами, що є гарантією якісного виконання дослідження з найменшою похибкою.
Усі дослідження проходять подвійне підтвердження – технологічне та медичне. Контроль якості в нашій лабораторії заснований на принципах міжнародної стандартизації, внутрішньо-лабораторному контролі, а також зовнішньої оцінки якості.
Підготував біолог Світлана Кострець