І знову про ніс… Тому що це орган чуття, частина нюхового аналізатора, що наповнює наше життя запахами та емоціями. Тому що це орган дихання, з якого починаються верхні дихальні шляхи і який проводить, зігріває, очищує, зволожує повітря. Тому що в носі запускаються механізми імунітету, його слизова оболонка має захисні властивості.
Закладеність носа – один із найпоширеніших симптомів, що турбує пацієнтів лор-лікаря. Його спостерігаємо при різних захворюваннях та впоратися з ним можна тільки за умови точного встановлення причини появи.
Зауважимо, що постійна закладеність носа може призвести до розвитку таких ускладнень, як інфекції ВДШ, отит, зниження слуху, порушення сну, втомлюваність, зниження концентрації уваги, запаморочення, головний біль.
Порушення носового дихання при гострих захворюваннях триває зазвичай до 1-2 тижнів , а потім пацієнт повертається на попередній обсяг свого носового дихання.
А можливо Ви помічали тимчасові порушення, асиметричність носового дихання через різні половини носа?
Назальний цикл – це періодичний приплив крові до тканин носової порожнини то з одного, то з другого боку. Це природний фізіологічний процес, що майже непомітний здоровій людині, але який треба враховувати при скаргах на переміжну нестійку закладеність то правої, то лівої половини носа. Назальний цикл регулюється автономною нервовою системою. У людини його періодичність складає в середньому 2 години вдень та 4.5 години вночі. Тривалість та інші параметри назального циклу залежать від багатьох факторів, наприклад, від положення тіла та віку. Уповільнюється цикл при різних захворюваннях , що супроводжуються ринітом. Прояви назального циклу можна спостерігати і при риноскопії, і на КТ дослідженні. І якщо не виявлено супутньої патології лор-органів, і такі особливості носового дихання не призводять до суттєвих незручностей пацієнта, то лікування цей стан не потребує.
Причини хронічної закладеності носа потребують уточнення та з’ясування. Серед них можуть бути такі:
- Алергічна реакція
- Часте переохолодження
- Розростання слизової оболонки носа
- Зміна клімату
- Викривлення носової перегородки
- Порушення гормонального стану
- Розлад роботи вегетативної нервової системи
- Сухість повітря в будинку
- Синусит
- Поліпи в носових ходах
- Гіперпневматизація структур носа
- Збільшені аденоїди
Після оцінки клінічних симптомів лікар визначає, які інструментальні методи будуть найбільш інформативними в кожному окремому випадку. Додатково можуть призначатися такі обстеження:
- Рентгенографія приносових пазух
- Ендоскопічне дослідження порожнини носа
- Аналіз крові (загальноклінічний, біохімічний )
- Аналіз слизу з носових ходів
- Алергопроби
Лікування хронічної закладеності носа безпосередньо залежить від етіології хвороби. Терапія призначається індивідуально з урахуванням тяжкості патологічного процесу, наявності супутніх захворювань.
Немедикаментозне лікування та профілактика закладеності носа включає:
- Зволоження повітря
- Корекцію раціону харчування з виключенням продуктів, які найчастіше викликають алергію та затримують воду в організмі
- Регулярне вологе прибирання в приміщенні
- Заміну побутової хімії, косметичних засобів на гіпоалергенні та/або натуральні
- Дотримання правил гігієни після контакту з тваринами
Загальний план, методи та доцільність лікування закладеності носа варто з’ясовувати на прийомі у лор-лікаря в індивідуальному порядку.
Підготував лікар-отоларинголог Ольга Клубова