ЕхоКГ, або УЗД серця – це найбільш інформативний, безболісний метод діагностики в сучасній кардіології, який дозволяє лікарю виявити серцево-судинні захворювання та вади серця.
Цей метод дає унікальну можливість «безкровно» заглянути в працююче серце і оцінити не тільки розміри, а й функціонування його структур.
Двомірна ЕхоКГ у поєднанні з доплерівським дослідженням дає важливу інформацію про структуру й функціональний стан серцевого м’яза, розміри камер, стан клапанного апарату, наявність внутріпорожнинних тромбів.
На дослідження слід записатися, коли є такі симптоми:
- біль у ділянці серця;
- стрибки артеріального тиску;
- задишка;
- порушення серцевого ритму, прискорене серцебиття;
- поява набряків.
Також УЗД серця може призначити кардіолог чи сімейний лікар у разі виявлення шумів при аускультації серця, патологічних змін на ЕКГ, рентгенологічно виявленій кардіомегалії (збільшення розмірів серця) чи патологічній конфігурації серця.
ЕхоКГ використовується як для оцінки патологічних змін у роботі серцево-судинної системи, так і з профілактичною метою. Цей метод діагностики дає змогу вчасно виявити найменші відхилення в роботі серця, попередити появу хвороби чи запобігти її подальшому розвитку. Перевагою такого дослідження є відсутність ускладнень і побічних ефектів під час його проведення, що дозволяє використовувати його для діагностичного обстеження вагітних (радіаційного опромінення процедура не спричиняє), а також дітей, у тому числі новонароджених.
Спеціальної підготовки для дослідження пацієнт не потребує.
Тривалість обстеження складає 20 хвилин, розшифрування та оцінку проводить лікар з функціональної діагностики. Ви можете взяти з собою результати попереднього дослідження (якщо такі є) для того, щоб простежити динаміку. Кожні 5 років дослідження необхідне для чоловіків після 40-ка років та жінок після 45-ти років.
Підготувала лікар Олеся Гряділь