Діабет ІІ типу ще називають діабетом дорослих, хоча зараз він значно «помолодшав». При діабеті ІІ типу властивість продукувати інсулін не втрачається повністю, але організм поступово стає резистентним (не реагує) на свій інсулін. Саме тому потрібно приймати цукрознижуючі препарати, які регулюють цей стан та підвищують чутливість клітин до цукру або підвищують виділення інсуліну з підшлункової залози. Але це допомагає тільки на ранніх стадіях цукрового діабету ІІ типу. У міру його прогресування гине все більша частина клітин, які синтезують інсулін, і виникає потреба в лікуванні інсуліном, так само як і при цукровому діабеті І типу.
Далеко не всі перевіряють рівень цукру, а нездужання, викликане високим цукром, списують на гіпертонію, хворобу серця, нирок або вікові зміни. Спілкування з людьми, у яких виявлено ІІ тип цукрового діабету, свідчить, що цей діагноз дуже часто не сприймають серйозно, вважаючи, що є хвороби набагато тяжчі та небезпечні. Але насправді ситуація в реальному житті виглядає досить драматично. За відсутності лікування перебіг цукрового діабету швидко прогресує. З часом хвороба вражає серце, кровоносні судини, очі, нирки і нерви, підвищує ризик розвитку хвороби серця та інсульту.
Діабетична ретинопатія, яка є однією з основних причин сліпоти, розвивається в результаті довготривалого накопичення ушкоджень дрібних кровоносних судин сітківки. Після 15 років діабету приблизно 42% людей стають сліпими, а приблизно в 10% розвиваються важкі порушення зору. У поєднанні зі зниженням кровотоку невропатія ніг підвищує ймовірність появи на ногах виразок і врешті ампутації кінцівок (ризик ампутації в 10-15 разів вищий), 50% людей з діабетом помирають через серцево-судинні хвороби (цей ризик вищий від 2 до 6 разів порівняно з людьми без діабету).
Діабет входить до числа основних причин ниркової недостатності. Від ниркової недостатності помирає 10-20% людей з діабетом.
Діабетична невропатія, ураження нервів внаслідок діабету, розвивається в 5% людей з діабетом. Незважаючи на те, що в результаті діабетичної невропатії можуть виникати різні проблеми, звичайними симптомами є поколювання, біль, оніміння або слабкість у ногах і руках.
«Виявилось, що серед опитуваних 34% мають шкідливу звичку паління, більш ніж 50% мають масу тіла вищу за нормальну, 66% взагалі не вимірювало цукор крові за останній рік. До того ж, більшість респондентів заперечує ймовірність виникнення цукрового діабету щодо себе», – прокоментувала результати опитування професор Нонна Кравчун.
Серед «золотих» правил профілактики експерти називають відмову від шкідливих звичок, збалансоване харчування, помірні фізичні навантаження, контроль ваги тіла, а також контроль артеріального тиску, щорічний аналіз крові «на цукор», якщо вам за 40, у вас надмірна маса тіла або у вас є родичі з цим діагнозом. Нормальний рівень цукру в крові – не більше, ніж 5,5 ммоль/л. Слід повністю відмовитися від куріння та алкоголю. Нікотин викликає стійкість інсуліну – переддіабетичний стан, при якому рівень цукру в крові стає вищим за норму. Люди, у яких розвивається такий стан, більше за інших ризикують отримати серцево-судинні захворювання.
Фізична активність корисна всім, а не тільки хворим на цукровий діабет. Вправи покращують самопочуття, сприяють нормалізації функцій внутрішніх органів, відновлюють в останніх кровообіг, змінюють серце і легені, сприяють зниженню артеріального тиску, послабляють повсякденну напругу, зменшують негативний вплив стресових станів, з якими ми постійно зустрічаємося в житті. Під час роботи або виконання фізичних вправ витрачається велика кількість енергії, яка виробляється в першу чергу за рахунок засвоєння вуглеводів, що супроводжується зниженням рівня цукру в крові. Доведено, що низькі показники фізичної активності в молодості сприяють стрімкому розвитку діабету в середньому віці, так само, як і неправильне харчування. У людей з 18 до 30 років з низьким рівнем фізичної активності у 2-3 рази частіше розвивається ранній діабет. Таким чином, пасивний спосіб життя в молодості створює умови для серйозного діагнозу, а індекс маси тіла у віці 20-25 років визначає ймовірність швидкого розвитку діабету.
Фактори ризику виникнення цукрового діабету ІІ типу:
- зайва вага
- низька фізична активність
- нездорова їжа
- підвищений артеріальний тиск
- високий рівень холестерину в крові
- діабет у близьких родичів
Кожна людина має знати про симптоми, чинники ризику щодо цукрового діабету.
Потурбуйтесь про своє здоров’я! Не ігноруйте діабет! Перевірте вчасно цукор крові!
Підготував лікар Бучок Вікторія
')}