Кожній людині знайоме відчуття втоми, яке зазвичай сприймається як цілком нормальна реакція організму. Але, якщо втома не проходить тижнями, а, навпаки, з кожним днем ??посилюється, велика ймовірність, що це не просто перевтома, а патологічний стан.
Загалом визначають два види втоми: природна (фізична) та психологічна (нервова). Перша є закономірним наслідком інтенсивного фізичного, розумового чи емоційного навантаження на людину. Долаючи таку втому, людина, як правило, швидко відновлюється і готова до виконання нових завдань, чого не можна сказати про психологічну втому, що супроводжується апатією, депресію та пов’язана з відсутністю бажання щодо будь-якого виду діяльності.
Основна причина втоми – значна кількість психологічних навантажень. Як зазначає М. Гінзбург, фізіологічна втома – це втома тіла, що виникає через енергетичні витрати під час інтенсивних або тривалих фізичних зусиллях, а психологічна втома виникає внаслідок хронічного стресу: людина постійно перебуває під впливом негативних емоцій, або умови роботи перевищують поріг її сприйняття.
У психічному аспекті втома характеризується почуттям безсилля, зневірою; у фізичному – відчуттям важкості, значними зусиллями для виконання щоденних завдань. Для розумової втоми таке навантаження зазвичай пов’язане з інтелектуальною діяльністю, перетворенням великого потоку інформації, роботою в режимі обмеження в часі, складності та відповідальності виконання завдань.
За останні десятиліття втома дедалі частіше переростає у перевтому, а згодом формується синдром хронічної втоми. Цей синдром охоплює різноманітні розлади та стани, тому дуже часто його можуть помилково визначати як один із виявів соматичних, нервових або ж психоемоційних розладів.
Синдром хронічної втоми – захворювання, що характеризується надмірною, тяжкою втомою, що триває як мінімум 6 місяців. Як правило, до цього схильні люди вікової категорії від 25 до 45 років, а також підлітки, які відчувають стрес на тлі переживань напередодні іспитів. У групі ризику знаходяться люди, які відчувають часті стреси в професійній сфері та особистому житті.
Можна, наприклад, відчувати втому після сильної ангіни або грипу, перенесеного на ногах. Або страждати апное, не висипатися, як слід, і через це ходити розбитим. У будь-якому випадку причину потрібно з’ясувати, бо часом “безпричинна” втома – єдина явна ознака хвороби.
Через сучасний темп життя і безліч стресових факторів, усе більше людей помічають у себе нижчевказані симптоми. Важливо якнайшвидше виявити і усунути причини цього стану і запобігти розвитку серйозних захворювань.
Основні скарги:
- раптово виникаюча слабкість;
- зниження працездатності;
- втома прогресує і не проходить після відпочинку;
- субфебрильна температура;
- розлад сну (безсоння або навпаки сонливість);
- головний біль;
- біль у суглобах;
- депресія;
- підвищена дратівливість;
- зниження ваги;
- погіршення пам’яті;
- розлади травлення;
- зниження імунітету, схильність до частих застуд.
Відповідно до всіх перелічених чинників виокремлюють певні соціальні групи, які найбільш схильні до ризику виникнення хронічної втоми. До них належать:
- люди, які працюють в офісі, оскільки вони мають високий рівень завантаженості;
- бізнесмени, через їх напружений графік роботи;
- особи, робота яких пов’язана з високим рівнем інтелектуального навантаження (програмісти, журналісти, вчені тощо);
- особи, діяльність яких супроводжується високим стресовим рівнем та ризиком (працівники екстрених служб).
У зв’язку з тим, що причин для виснаження організму дуже багато, важливо виключити всі види захворювань внутрішніх органів і функціональних систем. З цією метою потрібно вжити такі заходи:
- Здати загальний аналіз крові з лейкоцитарною формулою і ШОЕ. За допомогою цього дослідження можливо виявити анемію, що супроводжується зниженням кількості червоних кров’яних тілець (еритроцитів) і гемоглобіну. Кров втрачає можливість повноцінно переносити кисень, що призводить до кисневої недостатності органів.
- Здати загальний наліз сечі. Дослідження сечі виявить патологію нирок або затримку в організмі шлаків і токсинів, через що також погіршується загальне самопочуття людини.
- Погане самопочуття може бути викликано порушенням роботи печінки і нирок. Виявити проблеми можна за допомогою біохімічних аналізів крові: холестерин, білірубін, глюкоза, ЛПВЩ, ЛПНЩ, АЛТ, АСТ, креатинін, сечовина, СРБ, ревматоїдний фактор.
- Постійна втома спостерігається при порушенні вироблення гормонів. Тому при занепаді сил потрібно проконтролювати основні гормональні показники: ТТГ і Т4, Т3 вільний, кортизол.
- Враховуючи шалений темп життя, можемо сказати, що мало хто з нас прислухається до свого організму, до сигналів, які він нам подає. Наслідком цього неправильне харчування, що призводить до нестачі вітамінів та мікроелементів, які також можуть бути однією з причин хронічної втоми, а саме: вітаміни С, D, вітаміни групи В, цинк, магній, йод, залізо.
Ознаки синдрому хронічної втоми усуваються при правильному кваліфікованому лікуванні безпосередньо основного захворювання та його можливих ускладнень.
Людям, які вже страждають від цього синдрому, і тим, які хочуть вберегтися від недуги, потрібно дотримуватися кількох банальних, але дієвих правил:
- Повноцінний сон. Людському організму необхідний відпочинок. Дорослій людині треба спати близько 8 годин. Якщо маєте можливість поспати вдень, не відмовляйте собі в задоволенні! До речі, найбільш природний час для денного сну – між 14 та 16 годинами.
- Фізична активність. Сидячий спосіб життя є причиною безлічі захворювань. Прості тренування, прогулянки пішки, танці, плавання – будь-яка фізична активність, яка приносить вам задоволення, мусить бути у вашому житті.
- Адекватне харчування. Не заради стрункої фігури, а заради здорового повноцінного життя, наведіть лад у своїй тарілці. Збалансований раціон, невеликі порції, більше овочів, правильне поєднання продуктів – допоможуть уберегти здоров’я.
- Пийте багато води. Втома може виникати через обезводнення організму.
- Контрастний душ. Ця неважка процедура здатна запобігти серйозній хворобі.
- Займайтеся тим, що подобається. Не обтяжуйте себе надмірним виконанням справ. Людині необхідно відпочивати й отримувати насолоду від життя!
Підготував біолог Світлана Плиска